FANDOM


Aksenin

Miasta Akseninu.

Aksenin to najbardziej zaludniona prowincja II Imperium Honorionu. W jej pięciu największych miastach może żyć prawdopodobnie co trzeci poddany wiecznych króli. Aksenin znajduje się na granicy między południowymi stepami a równinami północnego Drikanu. Pogoda jest tutaj zmienna i sprawia, że rolnictwo wymaga sporych nakładów pracy. To powoduje, że prowincja polega na dostawach żywności z miast Dragai i Aladionu.

Stolicą prowincji jest Tequelia, gdzie rezyduje królewski namiestnik, zazwyczaj z domu Irasi. Sam dom ma swoją siedzibę w Wutrii, mieście zaprojektowanym przez założyciela domu - księcia Anena, brata Agariusa I Wiecznego. Z powodu bliskości frontu w Spalonych Ziemiach i przeludnienia, miasta i wioski Akseninu są ulubionym miejscem rekrutacji armii domów honoriońskich i kompanii najemnych.

Język

Akseninczycy posługują się na codzień lokalnym dialektem honoriońskiego. Dialekt ten charakteryzuje się brakiem rozróżnienia między głoskami "d" i "t".

Ubiór

W zależności od kasty społecznej ubiór akseninczyka może różnić się jakością tkanin, użytych barwników i wzorów. Przeważa tutaj jednak "imperialna moda" na kolor błękitny.

Kultura i Społeczeństwo

Z powodu przeludnienia i bliskości Spalonych Ziem, w Akseninie panuje kult rycerstwa, a najchętniej poważaną profesją, jest ta związana z wojną. Lokalni bardowie i trubadurzy otrzymują więcej pieniędzy od tłumu gdy opowiedzą kolejną wojenną historię. Szczególnie popularna jest "Ballada o księciu Anenie" - założycielu domu Irasi.

Duża ilość miast, powoduje że nie wszyscy są w stanie wyżyć jedynie z rzemiosła i handlu. Żołd rozdawany rodzinom żołnierzy przez lokalne filie domów, czy to w naturze czy w złocie, jest jedynym co utrzymuje plebs przy życiu, a przy tym tworzy nierozerwalną więź między szlachtą (patronami), a poddanymi Imperium.